Какво трябва да съдържа домашната аптечка във време, когато вирусите вилнеят?
![[Translate to Bulgarian:] Domača lekarna v času razsajanja virusov naj vsebuje tudi probiotike](/fileadmin/waya/user_upload/nasveti/domaca-lekarna-virusi-probiotik.png)
За облекчаване и решаване на леки здравословни проблеми трябва да използвате само безопасни и клинично доказани лекарства и продукти, които да изберете по препоръка на фармацевт. Ако вече сте болен/а, изпратете здрав член на семейството си или друго здраво лице да отиде до аптеката вместо Вас.
Съдържанието на Вашата домашна аптечка трябва да е адаптирано спрямо Вашите нужди и здравословни проблеми. Ако Вашият лекар Ви е предписал лекарства, които трябва да приемате редовно, препоръчително е да разполагате у дома с месечен запас от съответното лекарство (това се отнася особено за пациенти със сърдечни проблеми, диабет, белодробни и други хронични заболявания).
Трябва да съхранявате лекарствата у дома на тъмно и сухо място, най-добре е да ги съхранявате в оригиналната им опаковка. Съхранявайте лекарствата на място, недостъпно за деца.
Вашата домашна аптечка трябва да съдържа:
1. Лекарства за облекчаване и решаване на леки здравословни проблеми
Продукти за укрепване на имунната система:
За укрепване на имунитета се препоръчва бетаглюкан от гъби (напр. Имуноглюкан) или екстракт от пурпурна ехинацея, препарати на базата на аминокиселини, омега-3 мастни киселини и препарати с прополис освен приема на витамини, които допълнително подпомагат функционирането на имунната система (витамините D, C, минералите Se, Zn и др.).
Лекарства за облекчаване на болка и понижаване на температурата:
- Парацетамол понижава телесната температура и облекчава болката;
- Нестероидните противовъзпалителни лекарства (НСПВС) понижават повишената телесна температура и облекчават болката, но в сравнение с парацетамол имат и противовъзпалителен ефект (затова са ефикасни за облекчаване на ревматични заболявания). Те обаче имат по-ясно изразени нежелани ефекти (напр. проблеми и усложнения, свързани с храносмилателната система, бъбреците, сърцето, др.).
Други продукти за облекчаване на симптомите на настинка:
- Спрейове и пастили (със или без антисептично средство) за облекчаване на болка в гърлото, напр. GeloRevoice;
- Препарати за отпушване на носа (за облекчаване на проблеми със запушен нос) — не трябва да използвате дълго време тези продукти, тъй като дългосрочната употреба може да доведе до нежелани ефекти; продължителността на използването им трябва да се ограничи до 4–5 дни.
Продукти за облекчаване на проблеми с храносмилането (диария, запек, газове):
- Рехидратиращ разтвор за възстановяване на загубени електролити в случай на повръщане или диария;
- Млечнокисели бактерии (напр. WAYA Biotic) под формата на капсули или капки за възможно най-бързо възстановяване на равновесието на стомашно-чревната флора, тъй като това равновесие е изключително важно, защото 70 % от нашата имунна система се намира в червата.
До 70% от клетките на имунната система могат да бъдат открити в червата.
Други лекарства:
- Антихистамини в случай на алергии или ухапвания от насекоми;
- Антиацидни средства в случай на проблеми със стомашната киселинност.
2. Материали за първа помощ
- Стерилна марля, превръзки, водонепроницаеми пластири, ножици
- Термометър
- Дезинфектант за ръце, предпазни ръкавици и предпазни маски
Винаги четете внимателно информацията в листовката за пациента и се консултирайте по телефона с Вашия лекар или фармацевт, ако нещо не Ви е ясно.
Никога не използвайте лекарства, които са предписани на друго лице, без първо да се консултирате с Вашия лекар.
Не забравяйте, че дозата на лекарството зависи също от възрастта и теглото на лицето. Следователно дозата, която е подходяща за Вас, най-вероятно няма да е подходяща и за Вашето дете.