Имунната система и червата - какво общо имат те?

Д-р Уршка Симонишек – специалист по педиатрия
Имунната система ни предпазва от нахлуване на вредни вещества, бактерии, вируси и други микроорганизми. Червата са изложени в по-голяма степен поради тяхната тънка и пропусклива лигавица, положението им и голямата им повърхност. За защитата на имунната система участват два вида клетки: клетките на имунната система, които разпознават и деактивират нападателите, и коменсал, тоест добрите бактерии, намиращи се червата, които предотвратяват растежа на вредните бактерии и гъбички, и участват в производството на определени витамини и в метаболизма на допълнителни хранителни вещества. Възможно е обаче имунната система да блокира и по този начин да причини различни заболявания.
Силната имунна система започва в червата

Имунна система и лигавици

Имунната система ни предпазва от нахлуване на вредни вещества, бактерии, вируси и други микроорганизми. Имунната система трябва да бъде особено активна там, където съществуват много възможности за инвазии.

Голям контакт с външната среда се осъществява от кожата, но тя е доста непроницаема, тъй като повърхността ѝ се състои от мъртви клетки и също така отделя мазнини под формата на лой.

Лигавиците на дихателните пътища, червата и гениталиите трябва да бъдат по-пропускливи поради своето предназначение (пренос на газове, функция на сетивен орган, усвояване на хранителни вещества, възпроизвеждане). Поради тази пропускливост, голямата си повърхност и положение дихателните пътищаи червата са силно изложени на инвазии, вследствие на което респираторните и чревните инфекции са чести, но благодарение на имунната ни система все още протичат леко.

Носната лигавица помага, също така, като произвежда слуз и малки косми, които представляват бариера, а лигавиците на долните дихателни пътища допълнително си помагат при кашличния рефлекс. Лигавиците на дихателните пътища, освен това, имат ясно изразена лимфна система с имунни клетки, които при необходимост се активират.

Чревна система

Чревната система играе важна роля за поддържане на баланса на имунната система. Контактът с външната среда е голям поради голямата ѝ повърхност, всичко, което консумираме, минава през червата, като освен храната и течностите това може да включва и опасни вещества и микроорганизми, като бактерии, паразити, гъбички и вируси.

В червата ни може да се открият голяма част от всички имунни клетки, лимфни фоликули и антитела, които заедно изграждат имунната ни система. Това показва колко важна е чревната система в защитата на организма.

До 70% от клетките на имунната система могат да бъдат открити в червата.

Добри и лоши стимули

Следователно работата на имунната система е да различава добрите от лошите стимули и при необходимост да предприема мерки. При нахлуване на бактерии, паразити, гъбички или токсични вещества се активират различни имунни клетки, които използват различни начини за защита срещу нашествениците. Имунните клетки разпознават чуждите тела и могат, също така, да комуникират помежду си и да отделят вещества, които деактивират нападателите, но те могат да предизвикат възпаление.

Разбира се, важно е и имунната система да знае как да разпознае от какво е заплашена. Когато имунната система реагира погрешно, тя може да причини повече вреда, отколкото полза. Когато имунната система разпознае като вредни онези вещества, които всъщност не са вредни за нашия организъм, като хранителните вещества от храната, и след това задейства възпалителен отговор, можем да развием хранителна алергия.

Когато имунната система атакува собствените си клетки, можем да се разболеем от автоимунни заболявания. Чрез кръвта и лимфата клетките на чревната имунна система могат да достигнат до други органи като дихателните пътища, пикочната система и женската репродуктивна система и по този начин да влияят на имунологичните процеси в тях.

Добри бактерии

Освен имунните клетки, които атакуват микроорганизмите и другите чужди тела, коменсалните бактерии също представляват част от нашата защита. Тези коменсални бактерии се наричат също добри бактерии и се конкурират за храната и пространството с патогенни/вредни организми.

По този начин сътрудничеството между имунната система и добрите бактерии намалява вероятността вредните организми да се размножават до такава степен, че да причинят заболяване. Те също така помагат на гостоприемника при синтеза на витамин К и някои витамин В комплекси. Те също така участват в метаболизма на неразградената храна и по този начин се грижат за приемането на допълнителни хранителни вещества.

Когато се роди бебе, то няма почти никакви бактерии в червата си, получава ги от своята майка и от околната среда. Така всеки от нас има почти уникална колекция от няколкостотин вида бактерии в червата, теглото на всички бактерии заедно може да надхвърля 1 килограм. Подреждането на тези бактерии влияе върху развитието на имунната система, а също и върху нейното функциониране.

Подкрепете функционирането на Вашата имунна система чрез добавяне на пробиотици.

Пробиотици

Когато приемаме антибиотици, те убиват както добрите, така и лошите бактерии, но не действат върху гъбичките, което след това може да доведе до гъбични инфекции и растеж на лоши бактерии. Чревните микроби са важни и за зреенето и функционирането на имунната система.

Клиничните проучвания потвърждават, че определени пробиотици могат да възстановят здравословния баланс на чревните микроби след прием на антибиотици, но също и след бактериален гастроентерит, възпалителни заболявания на червата, инфекции на отделителната система и инфекции след операции.

Многобройни изследвания показват значението на баланса на бактериите в червата и участието им във функционирането на храносмилането и получаването на хранителни вещества, и в придобиването на имунитет. Доказано е, че техният дисбаланс е свързан със състояния като синдром на раздразненото черво, възпалителни заболявания на червата, целиакия и дори появата на диабет тип II, затлъстяване и алергии. Последните проучвания показват също, че някои видове пробиотици в комбинация с промяна в диетата могат да имат потенциал за лечение на депресия.

Източници:

  1. Charles A Janeway, Jr, Paul Travers, Mark Walport, and Mark J Shlomchik. Immunobiology, 5th edition; The Immune System in Health and Disease, New York: Garland Science; 2001.
  2. Shi, N., Li, N., Duan, X. et al. Interaction between the gut microbiome and mucosal immune system. Military Med Res 4, 14 (2017). https://doi.org/10.1186/s40779-017-0122-9
  3. Andrew M. Platt, University of Glasgow, UK. Immunity in the gut. www.immunology.org/public-information/bitesized-immunology/organs-and-tissues/immunity-in-the-gut. Dostopno 20. 12. 2019
back to top